Історії успіху - Державне підприємство Аграрні Реєстри

Дмитро Суслик, власник ФГ «Дуброва», Львівська область

Без аграрних розписок особисто мені не було можливості працювати далі. Про цей механізм кредитування дізнався, відвідавши семінар, який проводили регіональні представники проекту «Аграрні розписки в Україні» в Львівській області. Ніяких негативних моментів у цьому способі отримання кредитних ресурсів та їх погашення я не помітив. Враження тільки позитивні, дуже задоволений.
  • Господарство вирощує традиційні зернові та олійні культури.
  • За державної підтримки та позитивних трендів на ринку, йому вдалося збільшити земельний банк свого господарства з 3 до 300 га за три роки.
  • Однак, коли ринкова тенденція змінилася, його підприємство опинилося на межі банкрутства. Вчасним та доступним рішенням стали аграрні розписки, котрі допомогли фермеру пережити складний час, отримати прибуток та далі розвивати своє господарство.

Фермерське господарство зареєстрував у 2014 році та розпочинав діяльність із 3 га землі. Зараз у господарстві вже нараховується до 500 га землі. З кожним роком вдається збільшувати земельний банк. Вирощую зернові культури: пшеницю, соняшник, сою та гречки. Переважно доводиться розраховувати на власні сили.

У 2014 році держава підтримувала компенсаціями, тоді засіяв на 3 га гречку. Вже в наступному 2015 році посіяв цю культуру на 300 га, і держава так само підтримала. А в 2017 – знову засіяв 300 га гречки, але ціна обвалилася, і господарство опинилось на межі банкрутства. Була думка просто все розпродати і нічого більше не робити, тому що коштів як таких не було де взяти на посівну. І тільки завдяки тому, що в січні цього року з’явилися аграрні розписки, зміг весною взяти кошти у Агропросперіс Банку в сумі 600 тис. грн.  Під заставу надав майбутній врожай ріпаку, який в мене був посіяний. Зміг провести посівну кампанію, підживити ріпак, вдало скосити його. Цю аграрну розписку вже погасив, зібравши урожай в липні поточного року. Не лише розрахувався за аграрною розпискою, але й отримав прибуток від зібраного врожаю ріпаку.

Через місяць постало питання про оновлення технічного парку. Я знайшов п’ятирічний трактор, який мені підходив і за ціною, і за технічними характеристиками, та відповідав потребам господарства. Техніка коштувала 1 млн. 700 тис. грн. Звернувся в банк з проханням надати кошти на придбання такого трактора. Банк відмовився прокредитувати, бо, за його умовами, мала йти мова тільки про нову техніку, кредитів на вживану він не надає. Проте нову техніку моє господарство ще не має змоги придбати. Я звернувся по допомогу в той же Агропросперіс Банк, з яким я вже співпрацював за аграрною розпискою. Вони розглянули моє прохання, подивилися на фінансовий стан господарств, дали позитивну відповідь та виділили кошти на придбання техніки. Я купив трактор, а потім вдало провів осінню посівну компанію. Аграрна розписка зараз відкрита, планую її погасити з наступного врожаю. 

Зручним у цьому випадку є те, що виплачую тільки відсотки за цим кредитом, а основні кошти поверну, вже зібравши та продавши врожай в липні-серпні наступного року. У моєму випадку, за цим механізмом кредитування вдалось отримати кредит під 22%. Банк пропонує і звичайний кредит під трохи нижчі відсотки, але щоб оформити такий, потрібно надати в заставу нерухомість, приміщення, землю. А я ризикую лише майбутнім врожаєм. Оскільки не маю нерухомості, то використав майбутній врожай у якості застави – це оптимальне рішення, до того ж, процедура оформлення аграрної розписки проста. Є поле, земля в мене зареєстрована, маю державні акти на неї. Коли я посіяв ріпак, приїхав представник банку, оглянув посіви, і ухвалив рішення про надання фінансових ресурсів. Без аграрних розписок я б не мав можливості працювати далі. 

Про цей механізм кредитування дізнався, відвідавши семінар, який проводили регіональні представники проекту «Аграрні розписки в Україні» в Львівській області. Ніяких негативних моментів у цьому способі отримання кредитних ресурсів та їх погашення я не помітив. Мої колеги-фермери здивовані були, що я взяв у цьому участь і все вдалося так, як було задумано. Враження тільки позитивні, дуже задоволений. Вдячний організаторам і людям, які впровадили таку можливість. До цього часу важко було взяти в банку кошти, особливо, моєму господарству, яке не має майна та нерухомості, а лише техніку, яка застаріла, а тому жоден банк не погодиться взяти її під заставу.

Щодо подальших планів – маю ще частину поля, яке не використовую, тому готовий продовжувати залучати кошти під аграрні розписки на розвиток бізнесу.