Аграрні розписки: підсумки трьох років впровадження в плодоовочевому секторі

З року в рік, ринок аграрних розписок експоненційно зростає і нещодавно було досягнуто результату в 1 мільярд доларів залученого фінансування за допомогою інструменту. Бурхливий розвиток, однак, не розмив основне призначення аграрних розписок – забезпечувати доступ до фінансування у сегменті мікро, малих та середніх агровиробників, котрі найбільше потерпають від нестачі грошових ресурсів. За час роботи інструменту більше 2000 агровиробників скористалися перевагами та можливостями аграрних розписок, понад 90% цих агровиробників – це саме невеликі господарства.

Окремо слід звернути увагу на те, що аграрні розписки працюють не лише в сегментах традиційних зернових та олійних культур, а були впроваджені також у плодоовочівництві, у сегменті нішевої та органічної продукції, бджолярстві та тваринництві – всього понад 40 різних ланцюгів доданої вартості. Саме такі фермери часто є малими за розміром, з обмеженими можливостями для ефективного збуту вирощеної продукції та залучення фінансування. Однак саме вони відіграють важливу роль для забезпечення локального населення продуктами харчування з короткими логістичними ланцюжками, що мінімізує вплив на навколишнє середовище та стимулює соціальний та економічний розвиток сільських громад.

Впровадження аграрних розписок у плодоовочевому секторі, фактично, розпочалося у 2017 році з першої аграрної розписки, виданої під заставу майбутнього врожаю яблук. Відтоді вдалося розробити концепції та впровадити інструмент в 16-ти унікальних ланцюжках доданої вартості, включно з бджолярством, а обсяги залученого фінансування та кількість аграрних розписок у цих сегментах зростають з року в рік. Таким чином, аграрні розписки дозволяють виробникам свіжих овочів та фруктів розвивати кредитну історію та покращувати доступ до фінансових ресурсів, зокрема і через співпрацю з фінансовими установами. Аграрні розписки у плодоовочівництві також можуть використовуватися для розвитку контрактного виробництва та переробки, що є перспективним напрямком на українському ринку.